Kerstin Hörlin-Holmquist, "Stora Kraal", fåtölj NK
Klubbat för:
10000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, "Stora Kraal", fåtölj, Nordiska Kompaniet, 1950-tal, rotting med svartlackerat benställning i metall med gummifötter, höjd 96 cm, smärre slitage, ett läderband saknas
HISTORIK
Modellen med karmar är en ovanlig version av Hörlins klassiska rottingfåtölj Stora Kraal.
236
2016-11-16