Leander Engström, Lofoten

Leander Engström, Lofoten
Leander Engström, Lofoten
Leander Engström, Lofoten
Leander Engström, Lofoten
Leander Engström, Lofoten
Leander Engström, Lofoten
Leander Engström, Lofoten
Leander Engström, Lofoten

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

LEANDER ENGSTRÖM
1886-1927
Snöstorm i september (Lofoten)
Signerad och daterad Leander Engström 1925. Olja på pannå, 92 x 74 cm.
.
PROVENIENS
Grosshandlare Erik Strömberg (1883-1950), Sundsvall
därefter i arv till dennes dotter Inga Rufini
därefter i arv till nuvarande ägare

739

2016-11-17