Leander Engström, Lofoten
Klubbat för:
36000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
LEANDER ENGSTRÖM
1886-1927
Snöstorm i september (Lofoten)
Signerad och daterad Leander Engström 1925. Olja på pannå, 92 x 74 cm.
.
PROVENIENS
Grosshandlare Erik Strömberg (1883-1950), Sundsvall
därefter i arv till dennes dotter Inga Rufini
därefter i arv till nuvarande ägare
739
2016-11-17