Lennart Jirlow, Målaren och hans modell

Klubbat för:

125000 SEK

Utropspris

125 000-150 000 SEK

LENNART JIRLOW
född 1936
Målaren och hans modell
Signerad L Jirlow. Olja på duk, 60 x 73 cm.
.
Lennart Jirlows bilder sjunger av färger och liv. Inspirationen finner han helt enkelt i livet som pågår runtomkring honom och de olika människotyperna finner han på de caféer och restauranger han besöker i Paris. Lennart Jirlow bjuder oss betraktare på en resa genom det franska livet. I de prunkande trädgårdarna, på städernas gator och torg, på restaurangerna och caféerna låter han oss alla vara en del av det härligt inspirerande La belle vie!

706

2016-11-17