Marianne Richter, "Eldryan", matta, MMF
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
10 000-12 000 SEK
MARIANNE RICHTER, "Eldryan", matta, AB Märta Måås-Fjetterström, formgiven 1955, rya, signerad MR AB MMF, 152 x 126 cm, fransarna med mindre slitage
HISTORIK
Marianne Richter ritade denna rya 1955, med redan tidigare ritade hon ett draperi med liknande färgställning som användes till det över 200 kvm stora FN- draperiet som vävdes 1950-52.
353
2016-11-16