Märta Måås Fjetterström, "Draperi med längdbårder"
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
10 000-12 000 SEK
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, "Draperi med längdbårder", draperier, 2 st., rölakan, signerade MMF, tillverkade före 1942, 287 x 80 cm
HISTORIK
Märta Måås-Fjetterströms ateljén i Båstad har kvar akvarellskissen som visar två bårder på samma draperi.Skissen är signerad Draperi " med längdbårder", Märta Måås-Fjetterström, Wittsjö,
eftersom det står Wittsjö så har Märta Måås Fjetterström ritat denna skiss före 1919.
360
2016-11-16