Märta Måås-Fjetterström, "Ljusa Bårdmattan", MMF
Klubbat för:
120000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, "Ljusa Bårdmattan", matta, formgiven 1934, rölakan, signerad MMF, 355 x 245cm, fransar saknas, mindre skador och fläckar
HISTORIK
Den stora mattan "Ljusa Bårdmattan", är formgiven 1934, samma år som utställningen på Liljevalchs. Det var på denna utställning som Märta Måås - Fjetterström i tidningsrecensionerna fick sitt stora svenska genombrott då hon blev kallad Sveriges genom tiderna främsta textilkonstnär.
LITTERATUR
Jämför katalog Liljevalchs konsthall: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, sid 126.
354
2016-11-16