Matbestick sterlingsilver Kay Bojesen
Klubbat för:
18000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
KAY BOJESEN, matbestick, 36 delar, sterlingsilver, stämplade Hugo Strömdahl, Stockholm 1969, modell Grand Prix, design 1938, bestående av 12 bordsknivar (18,5 cm), 12 bordsgafflar (17 cm), 12 bordsskedar (17,5 cm), vikt gafflar och skedar 1510 g
HISTORIK
Kay Bojesen ritade detta bestick 1938 och fick 1:a pris vid Triennalen i Milano 1951, efter detta fick besticket namnet "Grand Prix".
Firma Hugo Strömdahl tillverkade under 1950-60-talet Kay Bojesens föremål i silver.
461
2016-11-16