Matbestick sterlingsilver Sigurd Persson Ultra
Klubbat för:
19000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
SIGURD PERSSON, matbestick 85 delar, sterlingsilver, Lidköping 1957-71, modell Ultra, bestående av 14 matknivar (21 cm), 16 matgafflar (18 cm), 17 matskedar (18,3 cm), 14 mindre knivar (17,5 cm), 24 mindre gafflar (16,1 cm),vikt exkl. knivar ca 2500 g, schatull, schatullet med skador
HISTORIK
Modell Ultra ritades vid 1950-talets mitt och var i produktion ca två årtionden. I en stor systematisk internationell undersökning bedömdes matkniven i Ultrabesticket vara den kniv, bland ett mycket stort antal matknivar från hela världen, som är bäst anpassad till det nutida, västerländska bordsskicket.
462
2016-11-16