N. Fougstedt & R. Hult, brännvinsset, Svenskt Tenn

Klubbat för:

11000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

NILS FOUGSTEDT OCH ROBERT HULT, plunta med isbehållare, snapsglas 6 st. och bricka, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1935-36, tenn, brickan med mässingskant, stämplad med änglamärket Svenskt Tenn I8 respektive K8, brickan 31 x 17, pluntans höjd 14 cm, mindre bucklor, slitage
HISTORIK
Kannan och glasen var utställda bl.a. på Röhsska museet i Göteborg 1932.
Plunta med isbehållare har modellnummer 1576 och är formgiven runt 1931/32.
Snapsglasen är formgivna 1929 av Robert Hult.

337

2016-11-16