Nils Tydén, Badande
Klubbat för:
12000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
NILS TYDÉN
1889-1976
Badande
Signerad och daterad Nils Tydén 1917. Olja på duk, 62,5 x 81,5 cm.
.
PROVENIENS
Dir. Arne Biörnstad (1924-2012) och hans hustru Dicki Biörnstad, Stockholm
.
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Bokkonst, Göteborg 1942, omnämnd sidan 121, samling 123
692
2016-11-17