Nils von Dardel, Bältespännarna
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
250 000-300 000 SEK
NILS VON DARDEL
1888-1943
Bältespännarna
Signerad och daterad Nils von Dardel 1910. Olja på duk , 65 x 81 cm.
Etikett verso "Bältespännaren, Stafsund, kat.nr 16" annan etikett verso "K 25"
Stämpel på spännram verso, "Exposition Nils Dardel Stockholm".....(1939, utställningen öppnade 20 september)
.
PROVENIENS
Familjen Dardel, Stafsund, Ekerö
Privat samling, Stockholm
Privat samling, Hälsingland
.
UTSTÄLLD
Nils Dardel - Minnesutställning, SAK, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1955, katalognr 25
Nils Dardel, Föreningen för Nutida Konst, katalog No 2, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1939, katalognr 16 (under år 1911)
.
LITTERATUR
Karl Asplund: Nils Dardel: del 1,SAK 1957, Ungdomstiden 1888-1921, avbildad och omnämnd på sidan 58, omnämns även i illustrationförteckning sidan 222
Upptagen i förteckningen över konstnärens arbeten sidan 256
.
" ...1910 signerar han ett litet stilleben i dämpade grå blågröna toner, Bältespännarna", med Molins grupp studerad och framställd i Cézannes anda med prokubistiskt stiliserade kurvor. Årtalet är förvånande. Man skulle trott att målningen är tillkommen efter de första intrycken i Paris och det är ju möjligt. Men han måste ha känt Cézanne genom reproduktioner..."
651
2016-11-17