Nils von Dardel, Liggande modell

Klubbat för:

170000 SEK

Utropspris

200 000-250 000 SEK

NILS VON DARDEL
1888-1943
Liggande modell
Signerad och daterad Dardel 1930. Olja på duk, 65 x 90 cm.
PROVENIENS
Fru Ingrid Ekwall (konstnärens dotter)
Åmells, Stockholm
Privat svensk samling
UTSTÄLLD
Nils Dardel, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, september 1930, katalognr 15
Nils Dardel, Föreningen för Nutida Konst, katalog No. 2, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1939, katalognr 200
Vårutställningen, Åmells Konsthandel, Stockholm 1999, katalognr 33
LITTERATUR
Karl Asplund: Nils Dardel, del II, SAK 1958, katalogiserad under år 1930, sidan 263, samt omnämnd på sidorna 177 ff.

730

2016-11-17