Olle Baertling, SUAK
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
600 000-700 000 SEK
OLLE BÆRTLING
1911-1981
SUAK
Signerad och daterad Olle Bærtling 1964. Olja på duk, 180 x 92 cm.
.
UTSTÄLLD
Kunstverein für die Rheinlande und Westfalen Kunsthalle, Düsseldorf
.
Olle Bærtling var banktjänstemannen som målade sig till internationell framgång. I mitten av 50-talet vågade Bærtling avsluta sitt jobb och istället ägna sig helt åt konsten. I Paris hade han knutit kontakter med Fernand Léger, Victor Vasarely och Auguste Herbin och han inspirerades av den nya vågen icke föreställande konst som växte fram i skiftet mellan 40- och 50-tal. Från 1950-talets senare hälft och framåt utvecklade han sina karaktäristiska målningar med öppna triangelliknande former. Formerna verkar fortsätta utanför dukarnas avgränsningar, mot rymdens oändlighet. Denna expansivt gränslösa vision väcker associationer till den amerikanska minimalismen.
.
Bærtling ville på inget sätt avbilda naturen, istället var han ständigt i färd med att erövra framtiden med sina triangelformade fält. "Runda former är sjuka former", som Olle Bærtling själv uttryckte det. Samtidigt är det spännande att notera att hans linjer inte alls är raka. Istället är de svagt krökta och anpassade till det färgfält de omgärdar och kontrollerar, eller som Bærtling själv väljer att presentera sina optiska villor: "Denna nya konst är spatial - ett kraftkoncentrat som slungar ut sitt poetiska budskap. Den har blivit immateriell - existerar enbart som en andlig manifestation".
.
Bærtling är en övergångskonstnär mellan en europeisk idealism och en mera hårdför, amerikansk pragmatism, som han allt efter hand utvecklar genom sina resor till USA från början av 1960-talet och framåt. Trots att han hade 17 separatutställningar i USA mellan 1964 och 1970 föll han inte i god jord. Inte förrän den amerikanske kritikern och konstnären Donald Judd kom att intressera sig för den udda svenskens verk började opinionen svänga.
629
2016-11-17