Olle Sjögren, fåtöljer, 1 par, modell 800
Klubbat för:
23000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
OLLE SJÖGREN, fåtöljer, 1 par, O.H. Sjögren 1940-tal, modell 800, klädda i grön textil, ben i björk, höjd 95 cm, omklädda
HISTORIK
Olle Sjögren var son till grundaren av OH Sjögren och verkade som konstnärlig ledare på företaget och formgav en rad egna modeller. OH Sjögren samarbetade med flera av dåtidens stora aktörer på möbelmarknaden bl.a. Nordiska Kompaniet. Tillsammans med Olle utvecklades produkter som tillverkades med exklusiv rätt för dessa företag och som kom att utgöra vad man med ett nutida uttryck kallar företagens premiumsegment. I början av 1960-talet blev företaget kontaktat av professor Carl Malmsten som då sökte tillverkare till sina möbler och motsvarade hans högt ställda krav på kvalitet och hantverksmässighet.
282
2016-11-16