Pierre Jeanneret, "Tree trunk table", ca 1954
Klubbat för:
120000 SEK
Utropspris
300 000-400 000 SEK
PIERRE JEANNERET, "Tree trunk table", soffbord, Schweiz eller Frankrike omkring 1954, solid skiva i trä, ben i grönlackerat stål, höjd 53, diameter ca 84 cm, smärre slitage
PROVENIENS
Privat samling i Frankrike.
HISTORIK
Bordet är ett mycket ovanligt objekt ur Jeannerets produktion och det symboliserar hela essensen av Jeannerets estetiska ambition om det rena och ärliga i form och material. Valet av ett enkelt material i ett kompromisslöst utförande som har fokus på funktion och användande förkroppsligar Jeannerets designfilosofier för tiden runt 1950. Bordsskivans naturligt organiska form som möter de industriellt producerade stålbenen skapar ett unikt objekt som karaktäriserar fransk modernism när den är som mest levande.
Både Pierre Jeanneret, Le Corbusier samt Charlotte Perriand tillverkade varianter av dessa bord i olika utföranden, både i Europa och Chandigarh, Indien, där de senare borden tillverkades i indisk rosewood och mango med svetsade benställningar med en metallring under bordsskivan.
De europeiska borden som Jeanneret designade skiljer sig i träslag och har även tre separata metallben fästa i varsin metallplatta under bordsskivan, auktionens exemplar är unikt med sina grönlackerade ben.
Ett exemplar av bordet har ingått i Lucien Hervés privata samling och en snarlik variant i liknande träslag var designad av Le Corbusiers för hans privata hem och studio på rue Nungesser-et-Coli i Paris
LITTERATUR
Jämför Rüegg, Arthur & Spechtenhauser, Klaus, Le Corbusier: furniture and interiors, 1905-1965, Scheidegger & Spiess, Zurich, 2012, s. 133.
Galerie Patrick Seguin, Le Corbusier Pierre Jeanneret, Chandigarh, India, s. 244-245, 287.
Touchaleaume and Moreau, Le Corbusier Pierre Jeanneret: The Indian Adventure, Design-Art-Architecture, s. 240-241.
222
2016-11-16