Resenecessär silver emalj
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
6 000-8 000 SEK
RESENECESSÄR, läderväska med handtag, sannolikt tillverkad av firma Bordat, Paris 1920-30-tal, även märkt Mappin & Webb, innehåller 2 borstar, 2 flaskor, 2 runda burkar och 1 rektangulär burk, slipade glasburkar sannolikt från Baccarat, alla överdelar av förgyllt sterlingsilver och med guillocherad ljusblå emalj och vita kanter, i locket löstagbar spegel och 4 toilettverktyg av metall, väskan 23,5x12, höjd 8,5 cm, smärre slitage
459
2016-11-16