Roberto Matta, Desserre-Freins + Sur Matta
Klubbat för:
19000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
ROBERTO MATTA
1911-2002
Mots Desserre-Freins
Sur Matta
Två kompletta portföljer med totalt 8 färgetsningar på japanpapper: Mots Desserre-Freins med 6 blad, signerade och numrerade 71/100, Editions Georges Visat, Paris, 1972. Sur Matta, med 2 blad, signerade och numrerade 98/150, Editions Pierre Belfond, Paris, 1970.
I. 22,5 x 16 cm S. 32,5 x 24,5 cm
I. 25,5 x 20,5 cm S. 38 x 28 cm
825
2016-11-17