Simon Gate, lampkupa

Simon Gate, lampkupa
Simon Gate, lampkupa
Simon Gate, lampkupa
Simon Gate, lampkupa

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000-25 000 SEK

SIMON GATE, lampkupa, Orrefors 1920, rikt graverad dekor av mans- och kvinnofigurer som dansar, rider och går samt bordyrer och stjärnor, signerad Orrefors 165 S. Gate 1920, höjd 26, diameter 35,5 cm, några nagg vid mynningen

HISTORIK
Denna unika lampkupa är ritad och graverad redan 1920 vid Orrefors glasbruk. Den tillhör en av de tidiga produktionen när man ännu ej satte ut någon gravörsignatur.

506

2016-11-16