Stig Lindberg, emaljtavlor, 5 st,Gustavsberg 1958

Klubbat för:

115000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

STIG LINDBERG, emaljtavlor, 5 st., Gustavsberg 1958, polykrom dekor, signerad Stig L -58, 113 x 96, 113 x 54,5 (2 st.) och 113 x 78 cm (2 st.), emaljskador
PROVENIENS
Formgivna av Stig Lindberg för restaurangen Kalle P 1958 som låg i Berzel park i Stockholm. Restaurangen skall ha varit en av de första hamburgerrestaurangerna i Stockholm och inreddes i modernaste stil i sin helhet av Stig Lindberg.

310

2016-11-16