Sven Jonson, Vesper
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
60 000-80 000 SEK
SVEN JONSON
1902-1981
Vesper, Villa Kulla, Mahult
Signerad och daterad Sven Jonson 1940. Olja på duk, 140 x 100 cm.
UTSTÄLLD
Vårutställningen, Nationalmuseum, Stockholm, 1940
Halmstadsgruppen 60 år, Liljevalchs konsthall, Stockholm, 1989, katalognr 32
636
2016-11-17