Sven X:et Erixson, Parismotiv
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-50 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON
1899-1970
Parismotiv
Signerad och daterad Sven Erixson Paris 26. Olja på duk fäst på pannå, 46 x 55 cm.
.
PROVENIENS
Sven X:et Erixson
.
UTSTÄLLD
Sven Erixson-utställningen, Moderna Museet, Stockholm, november 1969- januari 1970, katalognr 42 (avbildad i utställningskatalogen)
746
2016-11-17