Sven X:et Erixson, Vårblommor på stol
Klubbat för:
36000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON
1899-1970
Vårblommor på stol
Signerad och daterad Sven Erixson - 43. Olja på pannå, 73 x 58,5 cm.
.
PROVENIENS
Konstnär Einar Kihlman. Lidingö
.
UTSTÄLLD
Sven Erixson-utställningen, Moderna Museet , Stockholm, november 1969 - januari 1970, katalognr 108 (avbildad i utställningskatalogen)
Kunstnernes Hus, Oslo, 1973, katalognr 78
Fem av Färg och Form-gruppen, Ålems konstsalong, 30 november - 14 december 1975, katalognr 30
683
2016-11-17