Tore Ahlsén, Napoleon vid Nilen, golvlampa, NK
Klubbat för:
13000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
TORE AHLSÉN, "Napoleon vid Nilen", golvlampa, sannolikt för Nordiska Kompaniet 1940-tal, fot i brons, stomme i kromad metall, höj- och sänkbar skärm, höjd ca 185 cm, saknar tygskärm, ej funktionstestad
HISTORIK
Golvarmaturen som är en variant på den mer kända "Pia-lampan" ritades omkring år 1940 och tillverkades i en mycket limiterad upplaga av Nordiska Kompaniet under 1940-talet, med den karaktäristiska foten gjuten i brons. Sedan 1970-talet tillverkar Gärsnäs golvlampan med svärtad gjutjärnsfot.
169
2016-11-16