Torsten Renqvist, Jättestruts

Torsten Renqvist, Jättestruts
Torsten Renqvist, Jättestruts
Torsten Renqvist, Jättestruts
Torsten Renqvist, Jättestruts
Torsten Renqvist, Jättestruts
Torsten Renqvist, Jättestruts
Torsten Renqvist, Jättestruts
Torsten Renqvist, Jättestruts
Torsten Renqvist, Jättestruts
Torsten Renqvist, Jättestruts
Torsten Renqvist, Jättestruts
Torsten Renqvist, Jättestruts

Klubbat för:

21000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

TORSTEN RENQVIST
1924-2007
Jättestruts
Monogramstämpelsignerad, daterad och numrerad T.R -76, 3/20. Gips, trä och bambu, höjd ca 88 cm.
.
När målaren Torsten Renqvist på hösten 1967 ställde ut sina skulpturer på Galleri Doktor Glas i Stockholm väckte det ett visst uppseende, för att uttrycka det sansat. Hans tredimensionella skapelser var inte som den "moderna andan" fordrade, de var taggiga och plåtiga och dessutom pekade de mot en form av etik och moral.
Renqvist anklagades för att ha "intagit en ganska opportun hållning och i en del arbeten kommit att - rått sagt - vackla mellan nyrealism och någon slags protestpop". Orden är Ulf Lindes och han är riktigt misstänksam. "Någonstans måste det ligga en hund begraven!"
Torsten Renqvist föddes i Ludvika, familjen flyttar efter några år till Djursholm. Han utbildar sig hos Otte Sköld och senare, som elev till Aksel Jörgensen, vid Konstakademien i Köpenhamn. Några år i mitten av 1950-talet tjänstgör han som föreståndare på Valands Konstskola i Göteborg.
Men åter till skulpturen. År 1978 utför Torsten Renqvist en djurskulptur, Känguru, som beställdes av Statens Konstråd för det nya skattehuset i Umeå. Den skulle utgöra en del av en huggen möbelgrupp med bord och bänkar och Renqvist föreslog att kängurun skulle ställas in i mitten som en del av denna grupp. Djurets pung skulle kunna vara en plats för barnen!
Men en sådan tanke tänker man tydligen inte ostraffat, en het debatt blev följden, initierad av en vaktmästares anmälan. Följden blev att kängurun vändes bort från bordet och man placerade en liten människofigur i djurets knä.

729

2016-11-17