Ture Ryberg, skrivbord, 1930-tal
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
10 000-15 000 SEK
TURE RYBERG, skrivbord, 1930-tal, alm, bemålat i grått samt skivan i svart, skåphurts på ena sidan, tre lådor i sargen, höjd 75, 140 x 75 cm, slitage, nyckel medföljer
PROVENIENS
Arkitekt Ture Ryberg, Stockholm
HISTORIK
Bordet är tillverkat i ett exemplar och ritat för Ture Rydbergs äldste son under dennes studietid
314
2016-11-16