Trägårdh / Åhrén, skrivbord, Svenskt Tenn 1930-tal
Klubbat för:
60000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
BJÖRN TRÄGÅRDH eller UNO ÅHRÉN, skrivbord, Svenskt Tenn, Stockholm, omkring 1932, mahogny, fronten med infällda lådor, skyltmärkt Svenskt Tenn, höjd 73, 125 x 64 cm, smärre slitage, nyckel medföljer
UTSTÄLLD
Modellen utställd på "Det Moderna Hemmet" i Ålsten 1933.
LITTERATUR
Huldt, Åke H., Hörlén, Mattis & Seitz, Heribert (red.), Konsthantverk och hemslöjd i Sverige 1930-1940, Bokförmedlingen, Göteborg, 1941. s. 373.
Ericson, Estrid & Björk, Christian, Estrid Ericson, Orosdi-Back, Stockholm, 2011, s. 134-135.
209
2016-11-16