Verner Panton, "Fun 3 DM", Luber

Verner Panton,
Verner Panton,
Verner Panton,
Verner Panton,

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

VERNER PANTON, "Fun 3 DM", taklampa, Luber, Schweiz, 1960-70-tal, stomme i vitlackerat trä, hängande pärlemodiskar i tre våningar, tre ljuspunkter, höjd 320, diamter 55 cm, diskar saknas, slitage
LITTERATUR
Jämför Charlotte & Peter Fiell (red.), 1000 lights: 1960 to present, Taschen, Köln, 2005, s. 76-79.

319

2016-11-16