Vilhelm Lauritzen, Pladespillerlampet, 1 par
Klubbat för:
17000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
VILHELM LAURITZEN, "Pladespillerlampet", vägglampor, 1 par, Louis Poulsen Danmark 1930-40-tal, mässing, märkt LP, längd ca 58 cm, smärre slitage
HISTORIK
Vilhelm Lauritzen ritade Radiohuset i Köpenhamn som uppfördes 1938-45. Dessa ovanliga varianter av Pladespillerlampet för Radiohuset var sannolikt utförda för en specifik miljö i Radiohuset.
107
2016-11-16