Aldo Tura, barskåp, Italien 1950-tal

Klubbat för:

25000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

ALDO TURA, barskåp, Italien, 1950-tal, klätt i brunt och lackat getskinn, dekor av nitar, invändigt barskåp inrett med hyllor i glas och spegelglas samt kylskåp, ben i lackat trä med fotavslut i mässing, höjd 134, 100 x 51 cm, mindre skador samt slitage

PROVENIENS
Hotell Fontainebleau Miami, USA, Inrett 1954 av Arkitekt Morris Lapidus.

251

2017-05-10