Aldo Tura, barskåp, Italien 1950-tal
Klubbat för:
25000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
ALDO TURA, barskåp, Italien, 1950-tal, klätt i brunt och lackat getskinn, dekor av nitar, invändigt barskåp inrett med hyllor i glas och spegelglas samt kylskåp, ben i lackat trä med fotavslut i mässing, höjd 134, 100 x 51 cm, mindre skador samt slitage
PROVENIENS
Hotell Fontainebleau Miami, USA, Inrett 1954 av Arkitekt Morris Lapidus.
251
2017-05-10