Alvar Aalto, fåtölj nr 31, Hedemora
Klubbat för:
44000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
ALVAR AALTO, fåtölj nr 31, O.Y Huinekalu- Ja Rakennutötehdas AB licenstillverkad av Aalto Design i Hedemora, björk och laminat av polerad masurbjörk, höjd 63 cm, smärre slitage, något skev, tre mindre hål borrade i fronten
PROVENIENS
Åke Bergkvist, fabrikschef på Artek i Hedemora.
HISTORIK
Modellen formgiven för Paimio Sanatorium, Finland 1932.
54
2017-05-10