Alvar Aalto, fåtölj nr 31, Hedemora

Klubbat för:

44000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

ALVAR AALTO, fåtölj nr 31, O.Y Huinekalu- Ja Rakennutötehdas AB licenstillverkad av Aalto Design i Hedemora, björk och laminat av polerad masurbjörk, höjd 63 cm, smärre slitage, något skev, tre mindre hål borrade i fronten

PROVENIENS
Åke Bergkvist, fabrikschef på Artek i Hedemora.

HISTORIK
Modellen formgiven för Paimio Sanatorium, Finland 1932.

54

2017-05-10