Amédée Ozenfant, Étude - Deux verres
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
150 000-200 000 SEK
AMÉDÉE OZENFANT
Frankrike 1886-1966
Étude - Deux verres
Signerad och daterad Ozenfant 1919. Pastell och blyerts på papper, 34 x 33 cm.
.
PROVENIENS
Gåva från konstnären till hans elev och vän, konstnären Henri Goetz
Galerie Bourdon, Paris
Europeisk konstsamling
.
LITTERATUR
Pierre Guénégan: Catalogue raisonné des oeuvres sur papier de Amédée Ozenfant, verknummer 1919/OP-014
725
2017-05-11