Arne Norell, "Lido", fåtölj och soffa, Westbergs

Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,
Arne Norell,

Klubbat för:

38000 SEK

Utropspris

20 000-30 000 SEK

ARNE NORELL, "Lido", fåtölj och soffa, Westbergs möbler AB, Tranås 1950-60-tal, ben i svartlackerat trä, stoppad sits och rygg i grön sammet med pärlspikning, höjd 75, soffan längd 150 cm, omklädda, benen med smärre slitage

HISTORIK
Arne Norell arbetade för Westbergs möbler under åren 1957 till början 1960-talet. Modell Lido finns upptagen med Norell som upphovsman.

LITTERATUR
Avbildad i Westbergs arkiv.

74

2017-05-10