Arne Norell, "Lido", fåtölj och soffa, Westbergs
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
20 000-30 000 SEK
ARNE NORELL, "Lido", fåtölj och soffa, Westbergs möbler AB, Tranås 1950-60-tal, ben i svartlackerat trä, stoppad sits och rygg i grön sammet med pärlspikning, höjd 75, soffan längd 150 cm, omklädda, benen med smärre slitage
HISTORIK
Arne Norell arbetade för Westbergs möbler under åren 1957 till början 1960-talet. Modell Lido finns upptagen med Norell som upphovsman.
LITTERATUR
Avbildad i Westbergs arkiv.
74
2017-05-10