Ásgrimur Jónsson, Möðruvellir í Hörgárdal, Island
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
ÁSGRIMUR JÓNSSON
Island 1876-1958
Möðruvellir í Hörgárdal, Norra Island
Signerad Ásgimur J. Olja på duk, 55 x 75 cm.
.
Ásgrimur Jónsson är en av Islands mest kända konstnärer, som testamenterade alla sina verk och sin studio på Bergstadastraeti 74 i Reykjavík till den isländska staten när han dog. 1960 öppnades ett museum till hans ära och sedan 1988 tillhör hans samling The National Gallery of Iceland.
.
Möðruvellir är en av de mest historiska platserna på Island där biskopens säte finns och här vilar en förbannelse, då det brunnit här vart hundrade år och senast på 1930-talet. Förbannelsens ursprung härrör i en konflikt från år 1253, vilken ledde till en hämndaktion mellan två hövdingefamiljer i Flugumýri och Möðruvellir.
.
Den isländske nationalskalden Jónas Hallgrímssons (1807-1845) jordiska kvarlevor fördes 1946 från Danmark till Möðruvellir í Hörgárdal på Island och välsignandes här av biskop Sigurdur Stefansson.
.
PROVENIENS
Sigurdur Stefansson, biskop på Möðruvellir í Hörgárdal,
vidare i arv till nuvarande ägare
748
2017-05-11