Axel Einar Hjorth, "Lovö", fåtölj, NK
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, "Lovö", fåtölj, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, furu, lös stoppad dyna, höjd 112 cm, smärre slitage, omklädd dyna
PROVENIENS
Våladalens Fjällstation.
LITTERATUR
Jämför Christian Björk, Thomas Ekström och Eric Ericson, Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt, Lund 2009, bild s.130
89
2017-05-10