Axel Einar Hjorth, "Sibylla", byrå, NK 1930-tal
Klubbat för:
28000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, "Sibylla", byrå, Nordiska Kompaniet, 1930-tal, bemålat furu i mintgrönt och grått, tre lådor samt uppsats med fyra mindre lådor, brickmärkt AB Nordiska Komapinet, höjd 80, 55 x 46 cm, smärre slitage, påbättrad
LITTERATUR
Jämför Christian Björk, Thomas Ekström & Eric Ericson, Axel Einar Hjorth: möbelarkitekt, Signum, Stockholm, 2009, s. 115.
59
2017-05-10