Axel Einar Hjorth, sideboard, NK
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, sideboard, Nordiska Kompaniet 1943, fronten med välvd form och geometrisk reliefdekor, fanerad i valnöt samt valnötsrot, inredning med hyllplan, benställning i mahogny med tassfötter, märkt Nordiska Kompaniet R 45038 - C 4430, höjd ca 80, 100 x 37 cm, smärre slitage, nyckel medföljer
HISTORIK
Beställd av Plåtmanufaktur AB (PLM) år 1943, efter ritningar av Axel Einar Hjorth.
61
2017-05-10