Axel Einar Hjorth, tillskriven,"Utö", taburett, NK
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-60 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, tillskriven, taburett, sannolikt modell "Utö", modellen formgiven för Nordiska Kompaniet under 1930-talet, syrabetsad furu, något skålad sits, höjd 35,5, längd 59 cm, smärre slitage
PROVENIENS
Inköpt av nuvarande ägare under 1960-talet.
90
2017-05-10