Axel Einar Hjorth, tillskriven,"Utö", taburett, NK

Axel Einar Hjorth, tillskriven,

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-60 000 SEK

AXEL EINAR HJORTH, tillskriven, taburett, sannolikt modell "Utö", modellen formgiven för Nordiska Kompaniet under 1930-talet, syrabetsad furu, något skålad sits, höjd 35,5, längd 59 cm, smärre slitage

PROVENIENS
Inköpt av nuvarande ägare under 1960-talet.

90

2017-05-10