Axel Einar Hjorth, "Utö", bord, NK
Klubbat för:
65000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, "Utö", bord, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, syrabetsad furu, höjd 70, 170 x 55 cm, slitage
PROVENIENS
Våladalens Fjällstation.
LITTERATUR
Jämför Christian Björk, Thomas Ekström och Eric Ericson, Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt, Lund 2009, bild s. 128.
38
2017-05-10