Axel Larsson, soffa samt fåtölj, Hjalmar Jacksson
Klubbat för:
14000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
AXEL LARSSON, soffa samt fåtölj, utförda av snickarmästare Hjalmar Jacksson för Stockholms Hantverksförening under 1940-tal, klädda i grön sammet utfört av tapetserarmästare Haglund, benställning och kantlist i valnöt, fåtöljens höjd 92, soffans höjd 85, längd 200 cm, smärre slitage
HISTORIK
Modellerna avbildade i Stockholms Hantverksförenings arkiv. Möbelgruppen var del i Hantverkslotteriet.
64
2017-05-10