Axel Larsson, soffa samt fåtölj, Hjalmar Jacksson

Klubbat för:

14000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

AXEL LARSSON, soffa samt fåtölj, utförda av snickarmästare Hjalmar Jacksson för Stockholms Hantverksförening under 1940-tal, klädda i grön sammet utfört av tapetserarmästare Haglund, benställning och kantlist i valnöt, fåtöljens höjd 92, soffans höjd 85, längd 200 cm, smärre slitage

HISTORIK
Modellerna avbildade i Stockholms Hantverksförenings arkiv. Möbelgruppen var del i Hantverkslotteriet.

64

2017-05-10