Axel Larsson, soffbord, Hjalmar Jacksson 1940-tal
Klubbat för:
8000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
AXEL LARSSON, soffbord, utfört av snickarmästare Hjalmar Jacksson för Stockholms Hantverksförening under 1940-tal, benställning i valnöt, skivan fanerad i valnötsrot, höjd 55, 100 x75 cm, slitage, skador
HISTORIK
Modellen avbildad i Stockholms Hantverksförenings arkiv. Möbelgruppen var del i Hantverkslotteriet.
65
2017-05-10