Axel Larsson, soffbord, Hjalmar Jacksson 1940-tal

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

AXEL LARSSON, soffbord, utfört av snickarmästare Hjalmar Jacksson för Stockholms Hantverksförening under 1940-tal, benställning i valnöt, skivan fanerad i valnötsrot, höjd 55, 100 x75 cm, slitage, skador

HISTORIK
Modellen avbildad i Stockholms Hantverksförenings arkiv. Möbelgruppen var del i Hantverkslotteriet.

65

2017-05-10