Barbro Nilsson, "Gyllenrutan", matta, MMF
Klubbat för:
110000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
BARBRO NILSSON, "Gyllenrutan", matta, AB Märta Måås-Fjetterström, formgiven 1945, reliefflossa, signerad AB MMF BN, 305 x 206 cm, mindre jämt slitage
LITTERATUR
Jämför Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen! 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Liljevalchs konsthall 3.10 2009 - 6.1 2010, sid 148
273
2017-05-10