Bengt Lindström, Ansikte
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
BENGT LINDSTRÖM
1925-2008
Ansikte
Signerad Lindström. Olja på duk, 41 x 33 cm.
Inköpskvitto medföljer
.
PROVENIENS
Galleri Ofelia, Sundsvall (inköpt av nuvarande ägare 20 januari 1970)
.
Galleri Ofelias ägare, Gustav Holmlund, var god vän med Bengt Lindström och hade tillsyn över hans sommarvilla och ateljé i Sundsvall, de perioder konstnären befann sig i sin bostad i Paris.
568
2017-05-11