Bengt Lindström, Ansikte

Bengt Lindström, Ansikte
Bengt Lindström, Ansikte
Bengt Lindström, Ansikte
Bengt Lindström, Ansikte
Bengt Lindström, Ansikte
Bengt Lindström, Ansikte
Bengt Lindström, Ansikte
Bengt Lindström, Ansikte

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

BENGT LINDSTRÖM
1925-2008
Ansikte
Signerad Lindström. Olja på duk, 41 x 33 cm.
Inköpskvitto medföljer
.
PROVENIENS
Galleri Ofelia, Sundsvall (inköpt av nuvarande ägare 20 januari 1970)
.
Galleri Ofelias ägare, Gustav Holmlund, var god vän med Bengt Lindström och hade tillsyn över hans sommarvilla och ateljé i Sundsvall, de perioder konstnären befann sig i sin bostad i Paris.

568

2017-05-11