Bernard Buffet, Okapi
Klubbat för:
95000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
BERNARD BUFFET
Frankrike 1928-1999
Le bestiaire "Okapi"
Signerad och daterad Bernard Buffet -53. Tusch på papper, 50 x 65 cm.
Numrerad på baksidan K47.
.
Teckningen förekommer i arkiven på Galerie Maurice Garnier
.
LITTERATUR
Yann le Pichon: Bernard Buffet, édition Maurice Garnier, 1943-1961, katalognr 244, sidan 261
715
2017-05-11