Bror Hjorth, Liggande Margit
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
BROR HJORTH
1894-1968
Liggande Margit
Signerad och numrerad Bror Hjorth No 2. Mörkpatinerad brons, 8 x 31 x 14 cm.
Utförd 1943. Gjutarmärkt Herman Bergman fud.
LITTERATUR
Bror Hjorth: Mitt liv i konsten, Stockholm 1967, katalogiserad under år 1943
545
2017-05-11