Bror Hjorth, Liggande Margit

Bror Hjorth, Liggande Margit
Bror Hjorth, Liggande Margit
Bror Hjorth, Liggande Margit
Bror Hjorth, Liggande Margit
Bror Hjorth, Liggande Margit
Bror Hjorth, Liggande Margit
Bror Hjorth, Liggande Margit
Bror Hjorth, Liggande Margit
Bror Hjorth, Liggande Margit
Bror Hjorth, Liggande Margit
Bror Hjorth, Liggande Margit
Bror Hjorth, Liggande Margit
Bror Hjorth, Liggande Margit
Bror Hjorth, Liggande Margit

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

BROR HJORTH
1894-1968
Liggande Margit
Signerad och numrerad Bror Hjorth No 2. Mörkpatinerad brons, 8 x 31 x 14 cm.
Utförd 1943. Gjutarmärkt Herman Bergman fud.
LITTERATUR
Bror Hjorth: Mitt liv i konsten, Stockholm 1967, katalogiserad under år 1943

545

2017-05-11