Bruno Mathsson, stolar 4 st., 1941
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
BRUNO MATHSSON, stolar, 4 st., Firma Karl Mathsson, Värnamo 1941, modellen formgiven 1940, benställning i bok, sits och rygg klädda i naturfärgat mocka, etikettmärkta samt brännmärkta Design Bruno Mathsson, höjd 83 cm, slitage, skador
LITTERATUR
Karl-Gustaf Gester, Bruno Mathsson "En klassiker bland modernister", 1986, s. 12.
57
2017-05-10