Carl Axel Acking, "Acking", fåtölj, NK 1960-tal

Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

CARL-AXEL ACKING, "Acking", fåtölj, Nordiska Kompaniet 1960-tal, karmar i ek, naturläder, höjd 76 cm, skinnet med patina, smärre slitage

HISTORIK
Fåtöljen ritades ursprungligen för Hantverkslotteriet i Stockholm och togs fram i en liten serie för hantverksmässig produktion. Modellen visades på Triennalen i Milano 1957 och kallades då för "Trienna". Kom från och med 1960 att ingå i NK:s Triva-serie under namnet "Acking".

123

2017-05-10