Carl Axel Acking, "Acking", fåtölj, NK 1960-tal
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
CARL-AXEL ACKING, "Acking", fåtölj, Nordiska Kompaniet 1960-tal, karmar i ek, naturläder, höjd 76 cm, skinnet med patina, smärre slitage
HISTORIK
Fåtöljen ritades ursprungligen för Hantverkslotteriet i Stockholm och togs fram i en liten serie för hantverksmässig produktion. Modellen visades på Triennalen i Milano 1957 och kallades då för "Trienna". Kom från och med 1960 att ingå i NK:s Triva-serie under namnet "Acking".
123
2017-05-10