Carl Axel Acking, "Paris", fåtölj, 1930-tal

Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

CARL AXEL ACKING, "Paris", fåtölj, formgiven för Expo 37 i Paris 1937, detta exemplar utfört i slutet av 1930-talet i en mindre upplaga, klädd i rött läder med pärlspikning, ben i valnöt, höjd 105 cm, omklädd, smärre slitage

HISTORIK
Modellen visades vid Expo 37 i Paris. Efter utställningen tillverkades några få exemplar av snickarmästare i Stockholm till en liten utvald grupp av kunder. Auktionens fåtölj är en av dessa senare exemplar.

114

2017-05-10