Carl Axel Acking, "Paris", fåtölj, 1930-tal
Klubbat för:
28000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
CARL AXEL ACKING, "Paris", fåtölj, formgiven för Expo 37 i Paris 1937, detta exemplar utfört i slutet av 1930-talet i en mindre upplaga, klädd i rött läder med pärlspikning, ben i valnöt, höjd 105 cm, omklädd, smärre slitage
HISTORIK
Modellen visades vid Expo 37 i Paris. Efter utställningen tillverkades några få exemplar av snickarmästare i Stockholm till en liten utvald grupp av kunder. Auktionens fåtölj är en av dessa senare exemplar.
114
2017-05-10