Carl Axel Acking, soffa, Bodafors, 1940-tal
Klubbat för:
34000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
CARL AXEL ACKING, soffa, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, Sverige 1940-tal, valnöt med dekor av träpluggar, sits klädd i röd ylletextil, märkt SMF Bodafors, höjd 81, 145 cm, omklädd, smärre slitage
LITTERATUR
Jämför Form: Svenska Slöjdföreningens tidskrift, Svenska Slöjdföreningen, Stockholm, 1947, s. 44.
121
2017-05-10