Carl Axel Acking, soffbord, 1940-tal
Klubbat för:
10000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
CARL AXEL ACKING, soffbord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, Sverige 1940-tal, skiva i valnötsrot, benställning i bok, märkt SMF Bodafors, höjd 60, 110 x 54 cm, smärre slitage
LITTERATUR
Jämför, Form: Svenska slöjdföreningens tidskrift, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1947, s. 44.
122
2017-05-10