Carl Fredrik Reuterswärd, Fru von Hancken

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

CARL FREDRIK REUTERSWÄRD
1934-2016
Fru von Hancken
Signerad C F Reuterswärd. Lackvarell på pannå, 159 x 89 cm.
Utförd 1964-65
.
PROVENIENS
Sven Bergman, Jönköping
därefter i arv fram till nuvarande ägare
.
Carl Fredrik Reuterswärd utförde 1965 dekor och kostym till uruppförandet av operan Herr von Hancken av Karl-Birger Blomdahl med libretto av Erik Lindegren. Operan baserades på en roman av den svenske författaren Hjalmar Bergman från 1920.

677

2017-05-11